در مراسمی با حضور معاون وزیر نیرو، رئیس سازمان بسیج سازندگی و دیگر فرماندهان سپاه صاحب الزمان و بسیج سازندگی، استاندار، رئیس کمیسیون آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهراصفهان و مدیران شرکت های توزیع برق استان و شهرستان اصفهان، 558 پروژه در زمینه توسعه انرژی های تجدیدپذیر، شامل 400نیروگاه خورشیدی، 39طرح اشتغالزا و 119پروژه رفع محرومیت افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بازار در این مراسم، محمود کمانی، معاون وزیرنیرو و مدیرعامل ساتبا با ابراز قدردانی از تلاش بسیج و سپاه صاحب الزمان، شرکت های توزیع برق استان و اصفهان و مسئولان بانک های عامل، ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر درکشور را حدود 950 مگاوات اعلام کرد و گفت: در کشور ما فقط 1درصد تولید می شود که در مقایسه با 30درصد نسبت جهانی و 60 تا70درصد در کشورهای پیشرفته، بسیار پایین و فاصله زیادی داریم.

معاون وزیرنیرو با اشاره به حدود 72مگاوات، ظرفیت تولید نیروگاهی کشور، ظرفیت 15مگاوات در استان اصفهان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: استان اصفهان دراین زمینه پیشرو بوده و شرایط استان نیز مستعد احداث نیروگاه های خورشیدی است.

وی در بیان اهمیت انرژی های تجدیدپذیر در اقتصاد کلان توضیح داد: هرکیلووات برق خورشیدی درسال، 800کیلووات برق تولید می کند که درمصرف 23میلیون مترمکعب گاز باهزینه 4میلیون دلار، صرفه جویی می شود و علاوه بر صرفه جویی هزینه ها، ایجاد اشتغال، انرژی پاک و کاهش آلاینده ها، مهمترین اثر تولید پنل در بخش خانگی است که می تواند ایجاد درآمد نماید.

محمود کمانی اظهارکرد: وزارت نیرو، برای تولید 10هزارمگاوات با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر که 10برابر ظرفیت فعلی است، درحال تدوین تفاهمنامه با بسیج سازندگی است تا با کمک بسیج، این اقدام برای استان های مستعد انجام گیرد. وی با ابراز قدردانی از تلاش بسیج و شرکت های توزیع برق استان و شهرستان، ابراز امیدواری کرد که استان اصفهان در برنامه های آتی وزارت نیرو همواره پیشرو باشد.

در این مراسم که 558پروژه با رمز "یازهرا" افتتاح گردید، در شهرستان های آران و بیدگل با حضور معاون برق شهرستان و دیگر مقامات محلی بصورت ویدئوکنفرانس، 60 پنل خورشیدی 5کیلووات افتتاح شد. در شهرستان مبارکه، پروژه ای به وسعت 361مترمربع با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و500میلیون در باغملک به بهره برداری رسید و در خمینی شهر نیز 200واحد نیروگاهی به همت بسیج سازندگی با پرداخت یک میلیارد تسهیلات قرض الحسنه افتتاح گردید.