پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: دوشنبه 7 فروردین 1402, 5 رمضان 1444, Monday 27 March 2023

اخبار ویژه

اقتصاد بین الملل

حمایت از صنایع نوزاد
سیاست‌ صنعتی کانادا چگونه باعث توسعه بخش تولید آن کشور شد؟
حمایت از صنایع نوزاد

اقتصاد شهری

بازار در تسخير دستفروشان بازار در تسخير دستفروشان

بازار

غلبه ناخدا بر دلار غلبه ناخدا بر دلار

گردشگری

۷ گام تا کمپینگ خانوادگی
طبیعت‏‏‌گردی در تعطیلات پیش‏‏‌رو چگونه انجام شود؟
۷ گام تا کمپینگ خانوادگی

بازرگانی

پیروز تجارت با اروپا
اتاق تهران مبادلات تجاری ۶ کشور با قاره‌سبز را بررسی کرد
پیروز تجارت با اروپا
کد خبر: 21574
منتشر شده در دوشنبه, 10 بهمن 1401 08:10
تعداد دیدگاه: 0

بحران انرژی و اقدامات سیاستی کمک کرد تا سرمایه‌گذاری جهانی روی منابع انرژی کم‌آلاینده در سال ۲۰۲۲، به رکورد ۱/ ۱تریلیون دلار صعود کند و پول هزینه‌شده در‌ گذار انرژی، برای نخستین بار با سرمایه‌گذاری در تامین سوخت‌‌‌های فسیلی برابری کرد.  

به گزارش اقتصادبازار و به نقل از «ایسنا»، گزارش جدید شرکت تحقیقاتی «بلومبرگ نیو انرژی فاینانس» نشان داد با وجود محدودیت‌های زنجیره تامین، تورم رو به رشد، افزایش نرخ بهره و موانع اقتصاد کلان، سرمایه‌گذاری‌‌‌های جهانی در ‌گذار انرژی طی سال میلادی گذشته، ۳۱‌درصد افزایش یافت و به رکورد ۱/ ۱تریلیون دلار رسید.

این شرکت تحقیقاتی برآورد کرد سرمایه‌گذاری‌‌‌های جهانی در سوخت‌‌‌های فسیلی (شامل بخش‌های بالادستی، پایین‌دستی، میان‌دستی و تولید برق با استفاده از سوخت فسیلی) در سال ۲۰۲۲، به ۱/ ۱تریلیون دلار رسید که مشابه میزان پولی است که در فناوری‌ گذار انرژی از جمله تولید نیروی تجدیدپذیر، ذخیره‌‌‌سازی انرژی، جذب و نگه‌‌‌داری کربن، هیدروژن، برقی‌‌‌سازی حمل‌ونقل، گرمایش برقی و مواد پایدار، هزینه شده است.

 

در گزارش شرکت «بلومبرگ نیو انرژی فاینانس» آمده است: نخستین بار است که سرمایه‌گذاری جهانی در ‌گذار انرژی، با سرمایه‌گذاری در سوخت‌‌‌های فسیلی برابر شده و این اتفاق، با وجود رشد سرمایه‌گذاری در سوخت‌‌‌های فسیلی که ناشی از بحران انرژی سال میلادی گذشته بود، روی داده است.

آلبرت چیونگ، مدیر تحلیل جهانی در «بلومبرگ نیو انرژی فاینانس» در این باره گفت: یافته‌‌‌های ما به هرگونه بحث درباره اینکه چطور بحران انرژی بر استفاده از انرژی پاک تاثیر گذاشته است، خاتمه می‌دهد. بحران انرژی به جای اینکه باعث کندی سرمایه‌گذاری در‌ گذار انرژی شود، باعث شد این سرمایه‌گذاری به رکورد جدیدی افزایش پیدا کند زیرا کشورها و شرکت‌ها همچنان به اجرای برنامه‌‌‌های ‌گذار انرژی ادامه می‌دهند. با وجود بزرگ‌ترین افزایش سالانه در سرمایه‌گذاری در انرژی پاک، سرمایه‌گذاری بسیار بیشتری نیاز است تا جهان در مسیر دستیابی به آلایندگی صفر در بلندمدت قرار گیرد. تحت سناریوی آلایندگی صفر این شرکت، جهان باید به طور میانگین سالانه ۵۵/ ۴تریلیون دلار تا پایان دهه جاری هزینه کند.

براساس گزارش اویل‌پرایس، آژانس بین‌المللی انرژی اوایل ماه میلادی جاری اعلام کرد با ورود جهان به عصر صنعتی جدید، تحت سناریوی آلایندگی صفر تا سال ۲۰۵۰، مجموع سرمایه‌گذاری در فناوری‌‌‌ها و زیرساخت انرژی پاک، باید بیش از ۵/ ۴تریلیون دلار در سال ۲۰۳۰ باشد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار