در نشست معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان و رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد خدمات سفر شهر اصفهان با خبرنگاران، اقدامات و برنامه‌های ستاد خدمات سفر شهر اصفهان در نوروز 1402 تشریح شد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بازار، مهدی بقایی معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به خانه تکانی شهر با عنوان «شهرتکانی» در آستانه نوروز ۱۴۰۲ به‌منظور استقبال از میهمانان نوروزی، اعهلام کرد: خدمات شهرتکانی به مدت ۴۰ روز با کمک ۲۵۰۰ نفر از نیروهای خدمات شهری انجام شد.

وی با بیان اینکه معابر شهری، رفیوژها و محلات شهر پاکسازی، بهسازی و نظافت شده است، افزود: بیشتر معابر شهری با دستگاه‌های مکانیزه شست‌وشو شده است و در ۲۲۰ محله شهر اصفهان نیروهای خدمات شهری حداقل یک بار حضور یافته‌اند و نظافت و پاکسازی را انجام داده‌اند. همچنین، عملیات رنگ‌آمیزی جداول و نرده‌های شهر با بهره‌مندی از ظرفیت سازمان حمایت از زندانیان توسط ۷۵۰ نفر انجام شد و یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر از جداول شهر و ۵۰۰ هزار متر نرده رنگ‌آمیزی شده است.

او با بیان اینکه اصفهان نخستین شهری است که از ظرفیت زندانیان برای این کار استفاده کرده است، خاطرنشان کرد: رنگ‌آمیزی جداول امسال به دلیل شرایط جوی خاص با سرعت زیاد و به‌صورت شبانه‌روزی انجام شد، بازسازی آسفالت‌های شهر و جداول شکسته نیز توسط معاونان زیباسازی مناطق به صورت جدی پیگیری شده است.

بقایی اظهار کرد: در آستانه سال جدید هرس پلارد درختان توت و نارون در شهر اصفهان به منظور جوان‌سازی و مانع شدن از پیری زود هنگام درختان انجام گرفت.

وی در صحبت از دیگر اقداماتی که به مناسبت ایام نوروز صورت گرفته است، توضیح داد: گل‌کاری گسترده در سطح شهر بوده است، چراکه اصفهان به عنوان یک باغ شهر از گذشته تا به امروز مطرح است که در این راستا برای سال آینده آذین‌بندی‌های شهر را بر اساس رویدادهای گل محور طراحی کرده‌ایم، حدود هزار فلاورباکس در سطح شهر برای ایام نوروز ۱۴۰۲ نصب می‌شود.

تشکیل ۱۵ کمیته در ستاد دائمی خدمات سفر شهر اصفهان

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار با اشاره به تشکیل ۱۵ کمیته در ستاد خدمات سفر گفت: این ۱۵ کمیته در ستاد خدمات سفر مسئولیت‌های متعددی را برعهده دارند که با همگرایی و همدلی ارگان‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند. وی با بیان اینکه ستاد خدمات سفر تنها ستاد سفر شهرداری نیست بلکه متعلق به شهر اصفهان است، کمیته اسکان یکی از مهم‌ترین کمیته‌های ستاد نامید و افزود: هدف این است که از مبدا مکان اسکان در مقصد مشخص شود، به ترتیب اولویت ستاد خدمات سفر در اسکان به ترتیب هتل‌ها، مهمانپذیرها، خوابگاه دانشجویی، مدارس آموزش و پرورش، منازل استیجاری و باغ فدک است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه اصفهان به غیر از نوروز در فصول دیگر هم میهمان و مسافر دارد، از سال ۱۴۰۱ دبیرخانه دائمی ستاد سفر شکل گرفت، بر این اساس از شهریور ماه فعالیت این دبیرخانه با تمرکز بر نوروز فعالیت خود را آغاز کرد. همچنین، نخستین شورای سیاست گذاری ستاد سفر در آذرماه تشکیل شد و تاکنون ۴۰ جلسه کاری برگزار شده است.

تأمین ایمنی شهروندان با آماده باش 600آتش نشان

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان، «ایمنی» را از موارد مهم در آستانه نوروز ۱۴۰۲ عنوان کرد و گفت: مساجد و ورزشگاه‌هایی را برای اسکان اضطراری در مواقع بحرانی پیش‌بینی کرده‌ایم و حضور نیروهای آتش‌نشانی و تأیید نکات ایمنی جهت اسکان مسافران در منازل استیجاری، خوابگاه‌های دانشجویی و مدارس آموزش‌وپرورش پیش از ورود مسافر امری ضروری بوده است و با تاکید بر آنها انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز حدود ۶۰۰ آتش‌نشان آماده همکاری در زمینه تأمین ایمنی و امنیت هستند، تصریح کرد: ۱۴ هزار مترمربع نقاشی دیواری در رینگ دوم در خیابان‌های سروش و بزرگمهر و محور کاوه تا میدان شهدا اجرا شده است، همچنین جانمایی آثار تولید شده سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی در محور خیابان کمال اسماعیل حدفاصل سی‌وسه پل تا پل فردوسی برای ایام نوروز انجام گرفته است.

بقایی با بیان اینکه در گذشته هفت بنای تاریخی همچون کاخ نمکدان و کاخ آئینه‌خانه در محور تاریخی اصفهان وجود داشته که امروز تخریب شده است، خاطرنشان کرد: این هفت اثر تاریخی شهر اصفهان در سازه‌هایی با متریال فلز در حاشیه پل خواجو یا بلوار هشت‌بهشت در معرض تماشا قرار می‌گیرد، بر این اساس برنامه‌ریزی شده است که در سال ۱۴۰۲ یک باغ مینیاتوری از ابنیه تاریخی اصفهان از گذشته تاکنون تهیه شود. همچنین المان‌های نوری که سال گذشته در محور هشت‌بهشت نصب شده بود، امسال در باغ رز ناژوان نصب و در ساعات شب برای مسافران به نمایش گذاشته می‌شود.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه تعمیر و نگهداری شهر از دیگر نکات مهم پیش از ایام نوروز است، گفت: تک تک تجهیزات شهری شناسنامه‌دار شده است. چنانچه، ۱۵۰ هزار تجهیزات شهری، تاسیساتی و مکانیکی دارای کیو آر کد بوده و در نرم افزار نت بین برای ناظر و پیمانکارها بارگذاری شده است. ضمن آنکه، مدیریت شهری نگهداری را مقدم بر تحمیل می‌داند، لذا بر نگهداری به موقع و برنامه‌ریزی‌شده تجهیزات و تأسیسات تاکید داریم.

بقایی با بیان اینکه حدود ۲۹۰۰ چشمه از سرویس‌های بهداشتی در سطح شهر وجود داشته است که برخی از جمله حاشیه زاینده‌رود به صورت ۲۴ ساعته باز است، افزود: تجهیزات سرویس‌های بهداشتی مورد بررسی قرار گرفته است تا برای نوروز آماده باشد، در این عرصه ۶۰ مسجد نیز به کمک شهر آمده و برای رفاه حال مسافران و استفاده از گردشگران سرویس‌های بهداشتی آنها باز است.

اصفهان با ظرفیت اسکان شبانه ۱۲۸هزار نفر مسافر

او با بیان اینکه سیاست‌ها با توجه به همزمانی ماه رمضان با نوروز تعریف شده است، گفت: شهر اصفهان امسال ظرفیت اسکان ۱۲۸ هزار نفر مسافر را در یک شب دارد. شش ستاد هدایت در سطح شهر داریم که در مناطق دو، شش، ۹،۱۲، ۱۳ و ۱۵ به میهمانان و مسافران نوروزی خدمت رسانی می‌کنند.

وی از تشکیل کمیته عالی باغ فدک خبرداد و گفت: کمپ اسکان باغ فدک به عنوان بزرگترین و جامع‌ترین کمپ در کشور بی نظیر است. زیرساخت‌های باغ فدک بازسازی شده و بازارچه‌ای برای عرضه محصولات و سوغات احداث شد. امسال در باغ فدک منبع آب، ۵ کیلومتری لوله گذاری شده است تا میهمانان و مسافران برای آب شرب و شست و شو استفاده کنند، همچنین ۲۵۰ سکو به شیوه جدید ساخته می‌شود.

بقایی با بیان اینکه امسال دوربین‌های نظارت تصویری با هزینه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در باغ فددک نصب شده است، گفت: در مجموع برای ایجاد زیر ساخت در باغ فدک ۱۸ میلیارد تومان هزینه شده، در بودجه سال آینده نیز ۲۰میلیارد تومان ردیف اعتباری برای تکمیل و اصلاح زیرساخت‌های باغ فدک دیده شده است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به تقارن ماه رمضان و نوروز تصریح کرد: تعداد رستوران‌ها که در ماه رمضان به مسافران خدمت‌رسانی می‌کنند، افزوده شده است، فضاهایی نیز در سطح شهر جانمایی شده تا مسافران به غیر از رستوران‌ها، بتوانند صرف غذا کنند تا در ملأ عام شاهد روزه‌خواری نباشیم.

بقایی با بیان اینکه تبلیغاتی در سطح شهر انجام شده است تا مسافران با آداب شهر اصفهان و مباحث فرهنگی آن آشنا شوند، خاطرنشان کرد: گروه هزار نفری تحت عنوان «شهربان های شهر» طی دو ماه با محوریت ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر آموزش دیدند که همراه شهروندان برای تبیین موضوعات مختلف برای نظم بخشی به فضای شهری فعالیت می‌کنند.

اپلیکیشن «اصفهان من» و طراحی اسکان بصورت هوشمند

در ادامه، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان گفت: اطلاع‌رسانی ستاد دائمی خدمات سفر شهر اصفهان در نوروز ۱۴۰۲ پیرامون چهار محور سامانه تلفنی ۱۳۷، تبلیغات محیطی، نرم افزار گردشگری «اصفهان من» و شبکه‌های مجازی همچون «شبکه شهر» و انجام می‌شود.

سیدعلی معرک‌نژاد با اشاره به اقدامات ستاد دائمی خدمات سفر شهر اصفهان در نوروز ۱۴۰۲ اظهار کرد: با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان و ایام نوروز، شعار محوری شهر رمضان، شهر زندگی برای ستاد دائمی خدمات سفر شهر اصفهان انتخاب شده است، براین اساس سعی شده است برنامه‌های تدارک دیده شده در عرصه اجرا و تبلیغات با محوریت تعظیم شعائر دینی در ایام نوروز باشد.

وی با بیان اینکه محوریت اطلاع‌رسانی ستاد نوروزی و خدمات سفر شهر اصفهان امسال بر چهار محور است، افزود: نخستین محور تلفنی سامانه ۲۴ ساعته ۱۳۷ است که شهروندان سال گذشته ۱۳ هزار و ۴۰۰ تماس برای اطلاع از مباحث گردشگری با این سامانه برقرار کردند که دغدغه نخست مسافران طبق بررسی‌ها موضوع پیگیری اسکان بود.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان تصریح کرد: محور دوم اطلاع‌رسانی ستاد خدمات سفر شهر اصفهان تبلیغات محیطی شهر است که همچون سال گذشته از تمام ظرفیت‌های زیرساختی شهری در عرصه تبلیغاتی چون پایه‌های بنری، بتنی و هرگونه تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: محور سوم اطلاع‌رسانی ستاد خدمات سفر، بهره‌مندی از فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است که سعی شده است برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد که در این راستا از شبکه‌های اجتماعی خبرگزاری ایمنا، شبکه اطلاع‌رسانی شهر همچنین فضای رادیویی و تلویزیونی برای اطلاع‌رسانی به مسافران استفاده می‌شود.

معرک‌نژاد با بیان اینکه سال گذشته ۳۴ هزار و ۷۵۰ خبر و ۱۳۵ تولید تصویری در این عرصه داشتیم، اظهار کرد: محور چهارم اطلاع‌رسانی، اپلیکیشن گردشگری «اصفهان من» است که ظرفیت فوق‌العاده‌ای جهت اطلاع‌رسانی و ارتباط با مسافران دارد و در ایام نوروز سال گذشته ۱۳ هزار نفر از این اپلیکیشن استفاده کردند.

وی ادامه داد: امروز نیازمند تحول جدی در حوزه‌های رسانه هستیم، لذا اپلیکیشن «اصفهان من» با یک همت جمعی برای نوروز ۱۴۰۲ در ۱۶ محور حمل‌ونقل، پارکینگ‌ها، موارد خدماتی و اسکان به‌صورت هوشمند طراحی شده است؛ امسال پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به افزایش تعداد خدمات و ظرفیت‌ها تعداد استفاده‌کنندگان از این اپلیکیشن افزایش یابد.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان گفت: در یک همکاری ویژه، تفاهم‌نامه‌ای با اپلیکیشن نشان جهت مسیریابی مسافران و شهروندان از سوی شهرداری اصفهان منعقد شده است که لیست مراکز درمانی، مکان‌های اسکان همچون هتل‌ها، برنامه‌های نظرسنجی، جایگاه سوخت و حمل‌ونقل از جمله موارد بارگذاری شده در این اپلیکیشن است.

معرک‌نژاد با بیان اینکه، دیگر اقدامات انجام شده برای نوروز ۱۴۰۲ تمرکز بر ورودی‌های شهر، بازسازی و بهسازی تصاویر شهدای گرانقدر در پنج محور ورودی شهری است، گفت: ستادهایی نیز تحت عنوان ستادهای هدایت سفر در ورودی‌های شهر طراحی و جانمایی شده است.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان گفت: امسال بالغ بر ۹۵۹ سازه بتنی و تبلیغاتی به عنوان زیرساخت اطلاع‌رسانی ایجاد شده است، همچنین، نصب بیش از دو هزار پرچم در اصفهان متناسب با ماه مبارک رمضان و کاشت ۳۴۸ هزار و ۵۰۰ گل بوته شب‌بو در سطح شهر، اصفهان را بهاری‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: برنامه سال تحویل از گلستان شهدا و حاشیه پل خواجو از شبکه اصفهان پخش می‌شود که در این برنامه چهره‌ها و شخصیت‌های شاخص کشوری حضور دارند، همچنین آیین رصد هلال ماه رمضان در سوم فروردین‌ماه سال آینده برگزار خواهد شد.