به گزارش ایرنا، طرح کالابرگ الکترونیکی به‌ صورت آزمایشی در استان هرمزگان در حال اجراست. اکنون خانوارهای این استان می‌توانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.

در مراحل بعدی در صورت استقبال مردم و تأمین زیرساخت‌ها در سایر استان‌ها اجرائی خواهد شد.

بر اساس طرح کالابرگ الکترونیک خانواده‌ها می‌توانند از طریق نرم‌افزار شما (شبکه ملی اعتبار) یک ماه زودتر، یارانه ماه بعد را خرج کنند؛ یعنی به اعتبار مبلغ یارانه کل خانوار خود می‌توانند کالاهای اعلامی طرح را خرید کنند. تضمین قیمت کالاهای طرح برای اعضای شبکه ملی اعتبار از مزایای این طرح است.

۱۰ قلم کالای اساسی زیر و سرانه مشخص شده برای هریک بر اساس گزارش کارآمدسازی نظام یارانه‌ها است که باهدف اعلام اولویت‌های اقلام غذایی به‌ منظور تخصیص کالابرگ الکترونیکی توسط دبیرخانه شورای‌ عالی سلامت و امنیت غذایی در تیرماه ۱۴۰۱ تهیه شده است.

بر این اساس شیر، پنیر، ماست، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند، شکر و برنج 10 قلم کالایی هستند که برای آنها کالابرگ صادر می‌شود.

همچنین به‌ منظور حفظ حق آزادی در انتخاب و احترام به سلایق متفاوت در سبد مصرفی خانوار، امکان خرید از میان کالاهای متفاوت با نشان‌های (برند) مختلف میسر شده است؛ به‌‌‌گونه‌ای‌که مابه‌التفاوت احتمالی میان قیمت کالاهای انتخابی با قیمت کالاهای مرجع، توسط مردم پرداخت می‌شود.

با خرید در شبکه ملی اعتبار، قیمت کالاهای طرح در ماه‌های آتی نیز برای خانوارها ثابت خواهد ماند. در صورت افزایش قیمت هر کالا، سهم پرداختی خانوارها ثابت خواهد ماند.