پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: دوشنبه 31 خرداد 1400, 11 ذی‌القعده 1442, Monday 21 June 2021
خیابان‌گردی در شهرهای جهان آغاز شد؟

پس از رکود چشمگیر صنعت رستوران‌داری جهان در سال ۲۰۲۰ با توجه به اقدامات کشورها برای حفاظت از این صنعت، سال ۲۰۲۱ مسیر بهبودی را در پیش گرفته است. صنعت رستوران‌داری جهان به‌طور جدی تحت‌تاثیر همه‌گیری کرونا قرار گرفت و اقداماتی همچون فاصله‌گذاری اجتماعی و نگرانی‌ها و احتیاط‌ها در اماکن عمومی منجر به کاهش مصرف کنندگان در غذاهای بیرون شده است.
ابتدای اسفند ۱۳۹۸ هیچ‌کس گمان نمی‌کرد اپیدمی و شیوع کرونا چنین دامنه‌دار و طولانی باشد،‌ از این رو صاحبان هتل‌ها گرچه ناچار به بازپرداخت هزینه‌های رزرو مسافرانی که برای تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی کرده بودند شدند اما امید داشتند چند ماه بعد بتوانند خسارت‌های عید ۹۹ را جبران کنند. این درحالی بود که به گفته جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران تا پایان این سال ضریب اشغال هتل‌ها همچنان در حد ۵ و ۱۰...
فروش صنایع‌دستی در مقاصد گردشگری متوقف شد

پارچه‌بافی به‌ویژه در روستاهای شمال ایران عموما توسط زنان انجام شده و یکی از منابع معیشتی خانواده‌هاست. در مناطقی که قطب این هنر است،‌ در اغلب خانه‌ها می‌توان دستگاه‌های چوبی قدیمی ‌یا فلزی جدید را دید که زنان در کنار سایر امور خانه به گرداندن ماسوره مشغولند. تا اسفند ۱۳۹۸ که کرونا بر گردشگری ایران سایه نینداخته بود،‌ یکی از بخش‌های جذاب سفر بسیاری از گردشگران در روستاهای صاحب صنعت پارچه‌بافی...
آغاز لیگ ملت‌های والیبال با یک اعتراض عجیب

لیگ ملت‌های ۲۰۲۱ والیبال درحالی در شهر ریمینی ایتالیا برگزار خواهد شد که این رقابت‌ها در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع کرونا لغو شده بود. این مسابقات اما پیش از آغاز با یک حاشیه عجیب همراه شده است.
فاطمه باباخانی : صاحبان کسب‌وکار گردشگری در استان اصفهان ۱۵ ماه است آب خوش از گلویشان پایین نرفته و تنها اماکن گردشگری، خدمات مسافرتی و هتل‌ها به گفته حیدر صادقی معاون سرمایه‌گذاری و گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان ماهانه چیزی دست‌کم معادل ۳۰۰ میلیارد تومان ضرر می‌کنند. اگر به این رقم فروشگاه‌ها،‌ حمل‌ونقل، موسسه‌های آموزشی و تفریحی را بیفزاییم آنگاه می‌توان برآوردی...
چرا خارجی‌ها از بازدیدهای مجازی موزه‌های ایران محرومند؟

رضا دبیری‌نژاد : یک‌سال از پیدایش پاندمی و شیوع کرونا در ایران و جهان می‌گذرد، زمانی طولانی که به‌نظر می‌رسد طی آن موزه‌ها باید خود را با فضای جدید ایجاد شده تطبیق داده باشند،‌ همچنان که شاهد بودیم در این دوره نهادها و مشاغل مختلف سعی کردند فعالیت و خدمات جدیدی به ویژه درحوزه دیجیتالی و مجازی برای خود تعریف کنند تا بتوانند زنده و سرپا مانده و تعامل خود با مخاطبان‌شان را حفظ کنند.
بخش‌خصوصی از بی‌عملی متولی توریسم انتقاد کرد

در سال‌های گذشته از قرار گرفتن ایران در مسیر جاده ابریشم به عنوان یکی از نقاط قوت برای توسعه گردشگری ورودی ایران نام‌ برده می‌شد،‌ این درحالی است که در یک‌سال اپیدمی‌کرونا به گفته ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان تنها یک کشور این مسیر به گردشگران ویزا نمی‌دهد و آن ایران است.
امارات با از سرگیری سفرها و صدور دوباره ویزای توریستی، همزمان با جهش ویروس کرونا در برخی نقاط جهان، مقررات سفر به این کشور را کمی تغییر داد. به گزارش «ایسنا» از اسفندماه سال گذشته صدور ویزای امارات برای اتباع ایرانی از سرگرفته شده و تعداد پروازها نیز رو به افزایش است. بنا به گزارش آژانس‌های گردشگری، حجم سفر ایرانی‌ها به امارات در تعطیلات نوروز حتی از ترکیه هم بیشتر بود. اگرچه طبق اعلام گمرک،...
فعالان توریسم به اقلیت پرفروش در بازار معترض شدند

چند سالی است که شاهد حضور استارت‌آپ‌‌ها در صنعت گردشگری ایران هستیم. برخی از این استارت‌آپ‌ها به‌کار ارائه خدمات در تهیه بلیت مشغولند و توانسته‌اند با پایین آوردن قیمت و جلب رضایت مشتریان، بخش بزرگی از بازار را به‌دست آورند. این درحالی است که برخی از آژانس‌های قدیمی و فعال‌، رویه کاری این استارت‌آپ‌ها را ذیل دامپینگ یا بازارشکنی و قیمت‌شکنی تعریف می‌‌کنند. در مقابل آژانس‌هایی که بلیت را به قیمت...
متولی گردشگری چگونه فرصت فراغت را از شهروندان سلب می‌کند؟

اگر ۲ روز تعطیل در هفته داشتیم،‌ برای بسیاری از ایرانی‌ها برنامه‌ریزی سفر راحت‌تر بود و شاهد ترافیک‌های سنگین در بسیاری از مقاصد هم نبودیم. بسیاری از کارشناسان حوزه توریسم و روزنامه «دنیای‌اقتصاد» سال‌هاست این موضوع را مطرح می‌کنند. گردشگری و سفر ایرانی‌ها نیاز به ساماندهی دارد و آخرهفته ۲ روزه که در تقویم رسمی اکثر کشورهای دنیا سال‌هاست تعریف شده،‌ می‌تواند این امر را محقق کند.
سفر ایمن ممنوع است؛ مسافرت پرخطر مجاز شد

تصمیمات ضد و نقیض سیاستگذاران برای تعطیلات عید فطر چاشنی موج پنجم کرونا را به‌همراه خواهد داشت، که از سفرهای ایمن و شخصی جلوگیری کرده و مسافرت‌های پرخطر با وسایل نقلیه عمومی را مجاز می‌کند.
بک‌زندگی کرونایی مقصد توریست‌های خارجی را تغییر داد

با بالا رفتن تعدادکسانی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند گردشگری عشایر می‌تواند به یکی از تورهای پرطرفدار به‌ویژه برای گردشگران خارجی که دوره‌ طولانی قرنطینه و دور بودن از فضاهای طبیعی را تجربه کرده‌اند بدل شود. گردشگران خارجی معمولا به‌‌دنبال دیدن جاذبه‌های یک منطقه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای مدیریت هزینه‌هایشان هستند، در مقابل برای آژانس‌ها یا راهنمایان گردشگری مهم است بتوانند مسافران‌شان...
«دافعه» روستاهای پرجاذبه اطراف پایتخت برای توریست‌ها شناسایی شد

اطراف پایتخت پر است از روستاهای توریستی به‌طوری‌که جاذبه‌های متنوع همچون هوای تمیز و متفاوت، فرهنگ بومی، طبیعت منطقه و حتی منظر –چیدمان خانه‌ها- روستاهای حومه، آنها را برای گردشگران جذاب کرده است اما نیروی دافعه مشترکی در این روستاها وجود دارد که باعث شده این مناطق به نقاط یکبار مصرف برای گردشگران تبدیل شود.
مسافرت کم شد یا هتل‌ها از سکه افتاد؟

متولی گردشگری با محدود کردن دایره اطلاعاتی خود به اقامت مسافران عید ۱۴۰۰ در اقامتگاه‌های رسمی مورد تاییدش، نتوانسته در ارائه دقیق آمار سفرهای نوروزی آن‌طور که باید عمل کند.
«یاتا» از پروازهای بدون‌مسافر در ۲۰۲۰ گزارش داد؛ کمترین آسیب به چین

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) در گزارش خود از ترافیک مسافرتی جهان در سال ۲۰۲۰ از کاهش ۶۶ درصدی تقاضای سفر در مقایسه با سال ۲۰۱۹ خبر می‌دهد که این میزان نشان‌دهنده شدیدترین افت ترافیک هواپیما در تاریخ این صنعت است.
۶ تغییر کرونایی در شرکت‌های هواپیمایی اروپا اتفاق می‌افتد

چشم‌انداز شرکت‌های هواپیمایی اروپا همچنان منفی است زیرا این بخش بیشترین میزان آسیب ناشی از همه‌گیری کرونا در سراسر جهان را متحمل شده و کمتر بخش اقتصادی تا این اندازه متضرر شده است.
در گفت‌وگو با يك كارشناس بازار مسكن بررسي شد

ندا جعفري: با وجود مشكلات اقتصادي ناشي از تحريم‌ها در ايران و پاندمي كرونا در همه كشورها همچنان از ميزان خريد ملك از سوي ايراني‌ها در تركيه نه تنها كاسته نشده است، بلكه خريد ملك در اين كشور طي ماه‌هاي گذشته از سوي اتباع ايراني رونق بيشتري هم داشته و حتي اختلاف قيمت‌هاي ناشي از افت ارزش ريال ايران نيز تاثير چنداني در هجوم سرمايه‌هاي ايراني به بازار ملك تركيه نداشته است.
چرا جزیره رنگ‌ها مقصد پرترافیک گردشگران شد؟ همه‌چیز درباره «هرمز»

جزیره رنگارنگ و پرشگفتی هرمز را می‌توان یکی از سفرهای ارزان و مقرون به‌صرفه و البته همراه با جاذبه‌های منحصربه‌فرد توریسم برای گردشگران ماجراجو و طبیعت‌گرد به‌شمار آورد.

ارشک مسائلی/ پژوهشگرگردشگری
به‌دلیل وجود کرونا طی بیش از یک سال گذشته، میزان ورود گردشگران خارجی بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته که تبعات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به همراه داشته است، اما می‌توان با توجه به شرایط محیطی ایران و همچنین موفقیت‌های برخی از واکسن‌های ایرانی در مراحل اولیه، از تهدید، فرصت ساخت و با ورود گردشگر علاوه بر ورود ارز و بهبود شرایط اقتصادی، سرمایه اجتماعی منطقه‌ای ایران نیز در بین مردم کشورهای منطقه بهبود داد؛...
کارشناسان از دست‌اندازی به بناهای تاریخی انتقاد کردند

صنعت سیمان اگرچه به عنوان یکی از صنایع پایه نقش مهمی در توسعه زیربنای اقتصادی هر کشور ایفا می‌کند و باید الزامات توسعه هرچه بیشتر آن فراهم شود اما واقعیت این است که در برخی موارد به دلیل سوءاستفاده برخی کارخانه‌ها از طبیعت و آثار تاریخی، شاهد افتادن لرزه بر تن دغدغه‌مندان میراث فرهنگی و اهالی برخی مناطق هستیم به این معنا که به بهای تولید سیمان، برداشت‌های غلط و بی‌رویه‌ای از سوی برخی کارخانه‌ها...

آخرین اخبار