اتاق ایران آنلاین نوشت: رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه با اشاره به دریافت 6.5 درصد مالیات از کالاهای ایرانی که به ترکیه وارد می‌شودف گفت: یکی از ضعف‌های جدی ایران در ارتباط با ترکیه نبود رایزن بازرگانی در سفارت ایران در آنکارا است، در حالی که 8 رایزن بازرگانی ترکیه در سفرات این کشور در تهران مشغول به کارند.

مهرداد سعادت، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه در نشست «آسیب شناسی تجارت ایران و ترکیه» گفت: بسیاری از مسائل تجاری ایران و ترکیه روی کاغذ مانده است، متاسفانه هنوز تکلیف تجارت ترجیحی با این کشور مشخص نیست و همچنین در 3 سال اخیر رایزن ایران به ترکیه اعزام نشده است.

این فعال اقتصادی روند گمرکات در ایران را پیچیده توصیف کرد و افزود: ترکیه در سال 2022، 250 میلیارد دلار صادرات و 300 میلیارد دلار واردات داشته که سهم ایران از مجموع آن، 5 میلیارد دلار بوده است.

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، راه مواصلاتی ایجاد نشده و گمرکات ترکیه در بدو ورود نشان می‌دهد که چه میزان به تجارت اهمیت می‌دهند.

وی با بیان اینکه برای تشکیل مرکز تجارت ایران و ترکیه از بخش خصوصی مشورت گرفته نشد، اذهان کرد: مرکز تجاری کاری نمی‌تواند انجام بدهد، چرا ترک‌ها علاقه ندارد با بخش دولتی ایران تعامل داشته باشد؟ چون آنها استاندارد ایران را قبول ندارند و من به عنوان یک صادرکننده می‌گویم اگر مشکلات حل نشود در برابر کشوری که 8 رایزن بازرگانی در تهران دارد نمی‌توانیم عرض اندام کنیم.

وی دیپلماسی ایران در ترکیه را اقتصادی ندانست و افزود: در سفارت خارجه یک نفر که بتواند تعامل اقتصادی و تجاری با طرف مقابل برقرار کند، نداریم، در صورتی که ترکیه 144 مرکز تجاری در دنیا دارد.

این فعال اقتصادی با انتقاد از ضعف ایران در حوزه حمل و نقل و لجستیک، خاطر نشان کرد: 20 هزار کامیون وارد کردیم اما آنها را پلاک‌گذاری نمی‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم اول راه بسازیم چراکه لازمه تجارت ایجاد راه است، بعدا بحث لجستیک خود را تقویت کنیم.

وی با اشاره به لزوم ایجاد گمرک واحد، خاطر نشان کرد: کالا یک بار در دنیا ارزیابی می‌شود این در حالیست که در ایران نیروی انتظامی، گمرک و سازمان ملی استاندارد کالاها را جداگانه رصد می‌کنند.

وی رشد اقتصادی ترکیه را پروازگونه تشبیه کرد و افزود: ترک‌ها با وجود 490 میلیارد بدهی می‌توانند با قدرت ادامه بدهند و 550 میلیارد دلار تجارت جهانی داشته باشند.